Trasa 01

65 km (czas jazdy: ~ 4 godziny)

Trasa do pobrania w formacie:

Google Maps | KML | GPX 

 

Na Sandomierszczyźnie, gdzie od XIII wieku z powodzeniem uprawiano winorośl oraz prowadzono sprzedaż wina gronowego eksportowanego do wielu krajów europejskich, utworzyła się Sekcja Winiarska, która za zadanie postawiła sobie zrzeszenie i integracje gospodarzy obecnie prowadzących winnice w regionie. Dzięki specyficznym warunkom geograficznym i klimatycznym uprawa winorośli na Sandomierszyźnie jest nie tylko możliwa, ale na tyle dobra by pozwalała wytwarzać wysokogatunkowe wino gronowe, niekiedy nawet bez konieczności szaptalizowania.

Unikalne warunki klimatyczne zadecydowały o ulokowaniu w regionie kilku winnic, które wyraziły chęć współpracy. Winiarze wraz ze Stowarzyszeniem „Sandomierski Szlak Jabłkowy” postanowili stworzyć "Sandomierski Szlak Winiarski", który stanowić będzie ścieżkę turystyczną prowadzącą po ich gospodarstwach enologicznych, oferujących nie tylko degustację swoich trunków, oprowadzanie po winnicach i winiarniach, lecz również fachową pomoc w dziedzinie zakładania i prowadzenia amatorskiej produkcji winiarskiej.

Obecnie trasa szlaku winiarskiego liczy około 60km i jest systematycznie powiększana.

Niektóre z gospodarstw oferują noclegi dla enoturystów, lub przygotowuje się do tego typu działalności, tak by mieli Państwo możliwość odpocząć od zgiełku miasta wśród południowych zboczy porośniętych winoroślą z lampką wina w dłoni.

Istotny wkład w rozwój i promocję sztuki winiarskiej oraz Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego ma projekt „Powrót do tradycji winiarskich Ziemi Sandomierskiej” realizowany przez Towarzystwo Naukowe Sandomierskie. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej i realizowany jest w oparciu o Winnicę Świętego Jakuba w Sandomierzu, położoną przy klasztorze oo. dominikanów, będącą częścią Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego. Winnica stanowi „centrum edukacyjne” projektu, którego celem jest odtworzenie tradycji winiarskich na Ziemi Sandomierskiej, sięgających XIII wieku.

W ramach realizacji projektu przeprowadzone zostały szkolenia i pokazy dla uczniów, studentów i potencjalnych producentów winnej latorośli, a także dla prowadzących działalność turystyczną i agroturystyczną. Tematyką przekazów szkoleniowo-informacyjnych była technologia uprawy winorośli oraz produkcja wina gronowego, opartego na lokalnym surowcu, które niegdyś cieszyło się uznaniem w skali europejskiej.

Start – Bulwar im. Marszałka Piłsudskiego

Ciągi Pieszo – rowerowe Podwale Dolne (Plac Rawelin, Aleja Emmendingen)

Sandomierski Park „Piszczele”,

Restauracja - Bistro Podwale

Winnica Dominikańska

Winnica św. Jakuba, znajdująca się w samym mieście w ogrodach dominikańskich, na wzgórzu Świętojakubskim. Ma ona charakter poglądowy i ze względu na swoją unikatową, bliską sandomierskich zabytków lokalizację jest łatwo dostępna dla turystów. Są w niej organizowane pokazy prac pielęgnacyjnych dotyczących winorośli. 

Złota – Winnica Nad Jarem

Winnica Nad Jarem to niewielka rodzinna winnica Sylwii i Mateusza Paciura zlokalizowana w miejscowości Złota przy trasie krajowej Sandomierz- Kraków, oddalonej od Sandomierza zaledwie 5 kilometrów. Na 81-arowej działce rośnie 2400 krzewów winorośli. Właściciele rozpoczęli adaptację istniejących budynków na winiarnię i salę degustacyjną. Winnica zarejestrowana jest w ARR i od maja 2013 roku wprowadza wina na rynek. Właściciele oferują zwiedzanie winnicy, zapoznanie z uprawą winorośli, wyrobem wina i degustację win z przekąską w altanie przy winnicy. Zapraszają również na imprezy integracyjne przy ognisku lub grillu.

Faliszowice

Winnica Faliszowice, zlokalizowana w miejscowości o tej samej nazwie, w gminie Samborzec, o powierzchni 40 arów, prowadzi sprzedaż owoców oraz sadzonek winorośli raz oferuje doradztwo w zakresie uprawy winorośli i wyrobu wina. Aktualnie nie prowadzi sprzedaży wina i degustacji. 

Daromin – Winnica Płochockich

Winnica Płochockich, chwili obecnej największa na szlaku, o pow. 4 ha, znajduje się 15 km od Sandomierza we wsi Daromin, gm. Wilczyce. Można zwiedzać winnicę i winiarnię, uzyskać porady w zakresie uprawy winorośli i produkcji wina oraz wziąć udział w komentowanej degustacji dla grup zorganizowanych lub gości indywidualnych – wymagane wcześniejsze umówienie. Od sierpnia b.r. możliwe także przyjmowanie gości pobytowych w nowo wykańczanych pokojach i apartamencie. Możliwość urządzania ogniska i grilla. 

Góry Wysokie – Winnica Sandomierska

Winnica Sandomierska, zlokalizowana ok. 7 km od Sandomierza w dolinie rzeki Opatówki. Właściciele kontynuują rodzinne tradycje winiarskie. Obecnie winnica ma ponad 1ha i jest systematycznie powiększana. Jest to pierwsze gospodarstwo agroturystyczne ściśle związane z turystyką winiarską w województwie świętokrzyskim. Goście mają do dyspozycji 3 osobne, kameralne apartamenty z łazienkami, z w pełni wyposażoną kuchnią i dostępem do WiFi. Winnica prowadzi ponadto sprzedaż autorskich win, degustacje połączone ze zwiedzaniem winnicy i winiarni.

Meta – Bulwar im. Marszałka Piłsudskiego

 

Galeria zdjęć:

Kontakt z nami:

  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    telefon: 790 780 964
  • Wypożyczalnia rowerów
    Bulwar im. Marszałka J. Piłsudskiego
    nad Wisłą w Sandomierzu

SWISS Contribution

Polecamy rowery do aktywnego zwiedzenia Sandomierza. Przygotowaliśmy na wycieczki trasy rowerowe. Nasz wypożyczalnia rowerów czeka na Państwa!
(C) 2016 - 2021 Projekt 'Sandomierskie na dwóch kółkach' | realizacja medox.pl | Polityka cookies